/ press

To z pewnością artysta oryginalny. Przez lata wypracował sobie niepowtarzalny, niezwykle perfekcyjny styl. Jego kunszt i warsztat widać na każdym kroku. Z lekkością bawi się wszystkimi możliwymi technikami. Bogactwo faktur, kształtów, odcieni — to wszystko tkwi w jego malarstwie, rysunku, fotografii, a także w video art. Sztuka, którą tworzy autorsko, jest dość surrealistyczna. Granica pomiędzy realnością i fikcją zaciera się, świat jego dzieł jest niepokojący, przyglądamy się obrazom naładowanymi emocjami. Autor szpera w zakamarkach ludzkiego umysłu, inspiruje się człowiekiem, a w szczególności kobiecą tajemniczością. Na wyjątkową uwagę zasługują tzw. foto-manipulacje. Na nich właśnie podziwiamy kobiece piękno, przeplatane z wyczuwalnym poruszeniem, zamieszaniem, czymś nadnaturalnym. To dzieła wybitne, charakterystyczne i jedyne w swoim rodzaju. Jest sztukmistrzem. Nie narzuca swojej wizji, jedynie przekazuje pewien komunikat, nie tłumaczy go. Nie chce być narratorem, jego celem jest wprowadzenie widza w dany temat — a sam oglądający ma dopiero wyrobić sobie własne zdanie. Każdy ma przecież zupełnie inne postrzeganie świata.
Działając na polu reklamowym, artysta może się poszczycić równie imponującym dorobkiem. Tworzył dla największych firm w Polsce. Jego dokonania są zdumiewające, a nieprzeciętne projekty można odkrywać w zasadzie na każdym kroku w życiu codziennym. We wszystkich pracach wydaje się, iż wyobraźnia Jarka Kubickiego nie ma granic i zawsze jest coś fascynującego do odkrycia
. — Sztuka Sztuka, 1.10.2013


Jarek Kubicki – urodził się w 1976, pochodzi z Gdańska. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Wydział Wzornictwa Przemysłowego). Laureat wielu prestiżowych nagród w dziedzinie projektowania stron internetowych. Miał wystawy w Polsce, jak i poza granicami kraju (m.in. w Belgii i Rumunii), jest także autorem wielu publikacji (m.in. Adobe Creative Newsletter, BranD Magazine (Japonia), Practical Photoshop Magazine, E-Volved Magazine).

Brał udział w procesie twórczym wielu nagrodzonych projektów reklamowych. Udzielał się również niekomercyjnie, stworzył Beksinski.pl czy‚ „Rumors about Angels II”, które to zostały uhonorowane w konkursie Favorite Website Awards. Od 2005 roku posiada własne studio graficzne „Insania Evidens”. Na swoim koncie ma projekty wielu stron internetowych, wzory przemysłowe, okładki książek i albumów muzycznych.

Obecnie mieszka, pracuje i tworzy w Warszawie. W czerwcu 2013 roku odbyło się otwarcie jego pierwszej, indywidualnej wystawy.

Widać w jego twórczości inspiracje wielkimi mistrzami jak Beksiński, jednak jego świat jest odrębny i unikalny.

Przez lata doprowadził swój warsztat do takiej perfekcji, że oglądając jego kolaże tracimy pewność, gdzie kończy się realność, a gdzie zaczyna fikcja. Połączenie fotografii, malarstwa, faktur w wielo-warstwowej fotomanipulacji stwarza nową, niezwykłą jakość. Zatapiamy się w tym surrealistycznym świecie i trudno od tych prac oderwać wzrok, który wciąż błądzi po misternych detalach, pajęczych niciach wciągany coraz bardziej w tą wizualną grę.

W centrum tych prac jest zwykle kobieta, ale autorowi nie chodzi tylko o pokazanie piękna kobiecego ciała, a szerzej – mówi o emocjach, wstydzie, lęku, tabu. Każda kolejna praca zaskakuje świeżością, a jednocześnie dopełnia tę narrację.

Niezłasztuka


Najwyraźniej to, co robi nazywa obróbką zdjęć. Przypuszczam, że w najbardziej surowym sensie tego określenia, to są zdjęcia, jednak mi obróbka zdjęć kojarzy się z tym, co robię w nudne niedzielne popołudnie podczas korzystania z programu Aperture. Jednak nawet gdybym resztę życia spędził przed komputerem, nie byłbym w stanie stworzyć czegoś takiego. Czy to naprawdę jest cyfrowe? Nie ma żadnej farby? Powiedz Jarek jak Ty to robisz? Nie bądź taki tajemniczy. Rzadko zdarza się zobaczyć tak piękne prace w internecie, gdzie niemal wszystko już pokazano. — Nonsense Society, 4.2009