/ Mistyka, lekkość, finezja w pogłoskach na temat aniołów

Tradycyjnemu malarstwu przybył kolejny konkurent — Jarek Kubicki — designer, fotograf, dyrektor artystyczny, absolwent ASP w Gdańsku. Gdy pierwszy raz zobaczyłem te obrazy, poczułem zaskoczenie i pomyślałem sobie w duchu: “to jest piękne”.

W nowoczesnej sztuce wizualnej, używanie komputera bywa niebezpieczne. Niedoświadczeni artyści, oszołomieni łatwością tworzenia, zaczynają się gubić. Popadają w kicz lub patos. Psują opinię grafice komputerowej. Jarek Kubicki przywraca równowagę, udzielając lekcji wrażliwości. Jego prace nadają sens setkom milionów obrazów w sieci. Mamy tu mistykę, lekkość, finezję, prostotę, przesłanie, opowieść o człowieku. Mamy podróż w czasie. Mamy otwarte drzwi do innego świata.

Rumours About Angels 2 / 7

Najwyraźniej to, co robi nazywa obróbką zdjęć. Przypuszczam, że w najbardziej surowym sensie tego określenia, to są zdjęcia, jednak mi obróbka zdjęć kojarzy się z tym, co robię w nudne niedzielne popołudnie podczas korzystania z programu Aperture. Jednak nawet gdybym resztę życia spędził przed komputerem, nie byłbym w stanie stworzyć czegoś takiego. Czy to naprawdę jest cyfrowe? Nie ma żadnej farby? Powiedz Jarek jak Ty to robisz? Nie bądź taki tajemniczy. Rzadko zdarza się zobaczyć tak piękne prace w internecie, gdzie niemal wszystko już pokazano. — Nonsense Society, 4.2009

Przekazywanie komunikatu

To z pewnością artysta oryginalny. Przez lata wypracował sobie niepowtarzalny, niezwykle perfekcyjny styl. Jego kunszt i warsztat widać na każdym kroku. Z lekkością bawi się wszystkimi możliwymi technikami. Bogactwo faktur, kształtów, odcieni — to wszystko tkwi w jego malarstwie, rysunku, fotografii, a także w video art. Sztuka, którą tworzy autorsko, jest dość surrealistyczna. Granica pomiędzy realnością i fikcją zaciera się, świat jego dzieł jest niepokojący, przyglądamy się obrazom naładowanymi emocjami. Autor szpera w zakamarkach ludzkiego umysłu, inspiruje się człowiekiem, a w szczególności kobiecą tajemniczością. Na wyjątkową uwagę zasługują tzw. foto-manipulacje. Na nich właśnie podziwiamy kobiece piękno, przeplatane z wyczuwalnym poruszeniem, zamieszaniem, czymś nadnaturalnym. To dzieła wybitne, charakterystyczne i jedyne w swoim rodzaju. Jest sztukmistrzem. Nie narzuca swojej wizji, jedynie przekazuje pewien komunikat, nie tłumaczy go. Nie chce być narratorem, jego celem jest wprowadzenie widza w dany temat — a sam oglądający ma dopiero wyrobić sobie własne zdanie. Każdy ma przecież zupełnie inne postrzeganie świata.
Działając na polu reklamowym, artysta może się poszczycić równie imponującym dorobkiem. Tworzył dla największych firm w Polsce. Jego dokonania są zdumiewające, a nieprzeciętne projekty można odkrywać w zasadzie na każdym kroku w życiu codziennym. We wszystkich pracach wydaje się, iż wyobraźnia Jarka Kubickiego nie ma granic i zawsze jest coś fascynującego do odkrycia
. — Sztuka Sztuka, 1.10.2013

eprawda, redakcja, 2015